niedziela, 16 września 2012

Lekcja 2

Sieć ( ang. "network" ) - to grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą tak, by umożliwić wymianę informacji między nimi oraz współużytkować ich zasoby, korzystać ze wspólnych urządzeń, oprogramowania, baz danych itp.

Protokół sieciowy ( ang. "network protocol" ) - to opracowany przez informatyków i zatwierdzony przez uprawnione organy zbiór reguł określających sposób nawiązywania połączenia pomiędzy urządzeniami w sieci oraz zasady kodowania przekazywanych przez nie informacji. Połączenia z użyciem protokołu odbywają się całkowicie automatycznie, a użytkownik nie musi nawet zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Protokół TCP/IP jest złożeniem dwóch protokołów: TCP oraz IP. Zadaniem pierwszego jest zarządzanie pakietami danych, sterowanie ich przepływem oraz wykrywanie i obsługa błędów. Drugi odpowiada za poprawne przesyłanie danych z punktu do punktu.

Każdy komputer pracujący w sieci ma przypisany unikatowy adres IP w postaci czterech liczb z zakresu od 0 do 255, oddzielonych kropkami, np. 192.168.200.252. Obecny standard IPv4 ma być zastąpiony przez IPv6, który oparty jest na 128 bitach zamiast 32, co pozwala uzyskać wielokrotnie większą pulę różnych adresów IP i w ten sposób umożliwia pracę w sieci internetowej większej liczbie komputerów jednocześnie. W jednej sieci nie mogą istnieć dwa urządzenia o takim samym nr IP.

DNS (ang. "Domain Name System" ) - system nazewnictwa stosowany w internecie, pozwalający posługiwać się adresami URL, zamiast numerami IP. Specjalne serwery internetowe zajmują się tłumaczeniem nazw domenowych na używane przez komputery adresy IP.

DHCP ( ang. "Dynamic Host Configuration Protocol" ) - jest usługą, która dynamicznie przydziela adresy IP komputerom przyłączającym się do sieci i pozwala zautomatyzować proces konfigurowania parametrów połączenia. Na jednym z urządzeń w sieci wystarczy uruchomić program-serwer DHCP, a wyręczy on administratora sieci w ręcznym przydzielaniu adresów statycznych, a użytkownika uwolni od konieczności samodzielnej konfiguracji. Uruchomiony w sieci mechanizm DHCP obniża nieco odporność sieci (zwłaszcza radiowej) na włamania, ale nie wyklucza możliwości ręcznego przydzielania adresów statycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz