poniedziałek, 3 grudnia 2012

Lekcja 10

System plików - to zbiór reguł opisujących sposób przechowywania plików na nośniku danych i zarządzania nimi. Definiuje, w jaki sposób są zapisywane poszczególne bity i bajty, jaka jest struktura katalogów oraz jakie atrybuty i nazewnictwo są dopuszczalne. Systemy plików opracowuje się dla różnych typów nośników danych ( dyski zewnętrzne, sieci komputerowe, pamięci wewnętrzne, płyty optyczne, pamięci flash, dyskietki ). Najpopularniejsze systemy plików noszą nazwy FAT, NTFS, HFS i EXT.

Formatowanie dysku - jest procesem przygotowania dysku twardego lub jego partycji do zapisu danych i polega na założeniu na nim wybranego systemu plików.

Partycja - to logicznie wydzielony podczas formatowania dysku obszar działający w wybranym systemie plików, niezależnie od innych obszarów. Funkcjonalnie partycja zachowuje się w systemie operacyjnym jak samodzielny dysk.

Skrót - to obiekt zastępujący oryginał dowolnego zasobu systemowego. Skrót zajmuje bardzo mało miejsca na dysku, a do jednego zasobu może prowadzić dowolna liczba skrótów.

Plik - zapisany w pamięci zewnętrznej komputera zbiór danych stanowiący logiczną całość i charakteryzujący się określonym rozmiarem. Plikiem jest zarówno dokument tekstowy czy graficzny, jak i rezultat gry komputerowej. W systemach z interfejsem graficznym każdy plik symbolizuje ikona.

Katalog, folder - obiekt logiczny ułatwiający zorganizowanie plików na nośnikach pamięci. Katalog może zawierać pliki lub kolejne katalogi. Pozwala je grupować i organizować w logiczne zbiory.

Rozszerzenie - to część nazwy pliku, nadawana w celu ułatwienia identyfikacji rodzaju pliku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz